W dzisiejszych czasach ściany nie muszą być nudne. Farby i tapety, to nie jedyne dekoracje, jakie możemy na nich zastosować. Od kilku lat na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań do dekoracji ścian, jak chociażby panele dekoracyjne 3D. Mogą one być wykonane z różnych materiałów, począwszy od gipsu, poprzez drewno, mdf czy szkło, aż do struktury materiałowej. Panele dekoracyjne są dostępne w rozmaitych wymiarach i kształtach, niektóre w szerokiej gamie gotowych kolorów, inne dostosowane do samodzielnego malowania. Mówiąc o efektownych dekoracjach ściennych, warto zwrócić uwagę na takie firmy, jak Dunes czy Loft System, specjalizujące się w produkcji i dystrybucji paneli gipsowych.

Ciekawe propozycje, jeśli chodzi o wzory paneli posiada w swojej ofercie również firma ArtPanel. Oto kilka z nich:

Panele z oferty powyższych firm, w większości linii wzorniczych, mają kształt kwadratu lub prostokąta i po zamontowaniu na ścianie i zamaskowaniu połączeń, powstaje nam jeden duży wzór. Poza kolekcjami umożliwiającymi niewidoczne łączenie poszczególnych elementów, Dunes oferuje również panele, które można swobodnie zestawiać ze sobą, jak również montować osobno w dowolnej konfiguracji. Taką możliwość dają chociażby panele z linii Craters czy Squares, które po położeniu nie zlewa się w jeden wzór, a podziały są wyraźnie widoczne. Taki sam zamysł artystyczny przyświecał innemu producentowi gipsowych paneli – firmie Loeve, której propozycja opiera się właśnie na wyraźnych podziałach poszczególnych elementów. Efekt tego typu rozwiązań możemy zaobserwować na poniższych zdjęciach:

Warte uwagi są również panele Moduloform wykonane z płyty MDF proponowane przez firmę Proform. Producent proponuje je zarówno w wersji pełnej, jak i ażurowej. Są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów.

Inną formą dekoracji ściennej mogą być również panele wykonane z naturalnego drewna, jak w propozycji Klausa Wagena:

Są one materiałem w 100% naturalnym, dzięki czemu ściany mogą swobodnie oddychać, a jednocześnie zapewniają doskonałą izolację akustyczną pomieszczeń, w których są zastosowane. Jest to zarazem ciekawe, nietuzinkowe i praktyczne rozwiązanie na ścianę.

Doskonałą dekoracją mogą być także panele wykonane ze wszelkiego rodzaju materiałów kompozytowych, jak chociażby Corian czy Kerrock. Materiał ten jest na tyle plastyczny, że można z niego zrobić prawie wszystko, a efekt będzie zawsze zdumiewający. Dodatkowo jest on bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz ciepły w dotyku.

Ciekawym rozwiązaniem są również miękkie panele ścienne Fluffo. Są one bardzo efektowną dekoracją, a także mają właściwości wyciszające, dzięki czemu są zarówno interesujące i estetyczne, jak i funkcjonalne.

Bardzo modnym rozwiązaniem w ostatnich latach stały się tzw lamele/ lamelki, czyli panele ścienne z płyty laminowanej, do której są przykręcone drewniane lub drewnopodobne listewki. Dzięki zestawieniu drewnianych elementów ze stonowanym jednolitym tłem, uzyskujemy bardzo ciekawy efekt dekoracyjny, który ociepla wnętrze i nadaje mu charakteru. Wiodącym producentem tego typu paneli jest firma Gepetto, której produkt o nazwie Gepto cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów i projektantów.

Na koniec coś dla tradycjonalistów, dla których powyższe propozycje mogą wydać się zbyt śmiałe – fornirowane panele dekoracyjne firmy Kopp. Łączą one w sobie ponadczasowe piękno drewna z nowoczesnymi wstawkami w postaci stalowych listew, dzięki czemu nadadzą uroku i klasy każdemu wnętrzu.