Barwy we wnętrzu mają bardzo silne oddziaływanie na sferę emocjonalną człowieka. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, nieodpowiednio zastosowane kolory w danym pomieszczeniu mogą wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie. Wiedza o oddziaływaniu barw na psychikę jest bardzo istotnym aspektem podczas projektowania, gdyż dzięki niej możemy przewidzieć, jaki efekt osiągniemy poprzez zastosowanie we wnętrzu takiej, a nie innej barwy, a także jakie zabiegi pomogą nam uwydatnić to, co dobre lub też ukryć to, co złe w projektowanym pomieszczeniu. Barwy ciepłe, intensywne i ciemne sprawiają wrażenie „zbliżania się” do osoby patrzącej, natomiast zimne, złamane i jasne się od nas „oddalają”. Ta wiedza jest bardzo istotna, gdyż niewielkim nakładem pracy może nam pomóc zmienić niekorzystne proporcje pokoju lub wyeksponować szczególnie interesujący element wystroju.

Zasada kontrastu jednoczesnego

Zasada kontrastu jednoczesnego mówi o wpływie tła na odbieranie intensywności koloru. Zgodnie z tą zasadą kolor żółty będzie na nas oddziaływał intensywniej, jeśli zastosujemy go na tle ciemnym (np. czarnym), niż w zestawieniu z tłem jasnym (np. białym). Ma to bardzo duże znaczenie w sytuacji, gdy chcemy wyeksponować jakiś istotny dla nas element wystroju.


Związek barw z psychiką

Powszechnie sądzi się, że ekspresja barw opiera się na skojarzeniach:
czerwień – rozdrażnia, gdyż przypomina ogień, krew, rewolucję,
zieleń – odświeża, jak przyroda,
błękit – chłodzi, jak woda.


Symbolika kolorów:

biały – wiara, czystość, cnota,
szary – ubóstwo, ucieczka, obojętność, skrytość,
żółty – moc podtrzymywania życia, boskość, sława, zazdrość,
pomarańczowy – radość, żywa agresja, władza,
czerwony – agresja, witalność, emocjonalność, namiętność, drażliwość, odwaga, miłość, pobudzenie,
fioletowy – duchowość, godność, wyniosłość,
różowy – przyjaźń, wrażliwość,
brązowy – władza, oszczędność, surowość, dojrzałość,
granatowy – wiedza, pozazmysłowość, tęsknota, podróże,
niebieski – wieczność, nieskończoność, tęsknota, macierzyństwo, sen, marzycielstwo, bezpieczeństwo,
błękit – siły niebieskie, uduchowienie, wiara w siebie i Boga,
zielony – nadzieja, odpoczynek, świeżość, ulotność, młodość, sprawiedliwość,
czarny – śmierć, rozpacz, smutek, powaga, zło, surowość, negacja, rezygnacja, dostojeństwo, żałoba.


Związek barw z pobudliwością afektywną (szybką, nagłą) człowieka

Oddziaływanie barw na sferę emocjonalną człowieka jest pierwotne. Jest to proces spostrzegania „bezpośrednio i od razu”- jeszcze przed dostrzeżeniem kształtu.

Barwy czerwona, żółta, pomarańczowa są barwami działania zewnętrznego (lekkomyślne, podniecające, świadome, podnoszące siłę, ułatwiające kontakty, skłaniające do udzielania się w życiu).

Barwy niebieska, fioletowa, zielona są barwami działania wewnętrznego – bodźce są zwrócone do wewnątrz (przytłumiające, równoważące, usypiające, zamykające się w sobie).


Energetyczno – dynamiczne oddziaływanie barw

Dowiedziono, że w dwóch równo ogrzanych pomieszczeniach, człowiek ma wrażenie, jakby w pomieszczeniu pomalowanym na czerwono było cieplej, niż w tym pomalowanym na niebiesko. Dzieje się tak dlatego, że kolor czerwony oddziałuje na nas cieplej, niż niebieski i choć temperatury panujące w obydwu pomieszczeniach są jednakowe, zawsze będziemy odczuwać ich „pozorną” różnicę.Dobieranie kolorów, a niekorzystne proporcje wnętrza

Jasne kolory sprawiają wrażenie „oddalania się” od obserwatora, ciemne natomiast się do niego „zbliżają”, dlatego jeśli chcemy optycznie powiększyć całe pomieszczenie, należy zastosować w nim barwy w jasnych odcieniach zarówno na ścianach, jak i na suficie.


Jeśli mamy do czynienia z wnętrzem zbyt szerokim, możemy zastosować ciemniejszy kolor na krótszych ścianach, przez co pomieszczenie będzie wydawało się węższe.


Pomieszczenie będzie wydawało się nieco szersze i niższe, jeśli ściany i sufit albo ściany i podłoga, będą miały ten sam kolor.


Pokój z ciemnym sufitem wydaje się niższy. Jasny sufit natomiast optycznie podwyższa wnętrze i stwarza poczucie stabilności.


Pionowe pasy na ścianach podwyższają pomieszczenie, a poziome sprawiają, że wydaje się ono niższe.


Jeśli ściany znajdujące się na wprost wejścia pomalujemy ciemną farbą, pomieszczenie będzie wydawało się krótsze, natomiast jeśli chcemy je optycznie wydłużyć, pomalujmy tę ścianę na jasno.


Ściana dwukolorowa z podziałem w poziomie będzie wyglądać korzystniej z kolorem ciemniejszym w dolnej części.


Jeśli nasze pomieszczenie jest zbyt wysokie, możemy namalować na górnej części ścian szeroki pas w tym samym kolorze, co sufit. Taki zabieg sprawi, że wnętrze wyda nam się niższe.